Zima – ten czas kiedy porzucasz marzenie o eleganckim wyglądzie. Strojąc się „na cebulę” pragniesz jedynie, aby jak najmniej odczuć niesprzyjającą aurę. Nieodłącznym kompanem zimowej stylizacji jest zatem płaszcz – najlepiej ciepły i elegancki. Jednak jaką tkaninę wybrać, aby przetrwać zimę?


Najlepsza tkanina na zimowy płaszcz to…

Wełna. Najlepiej aby płaszcz wykonany był w 100% z wełny. Dlaczego to takie ważne? Płaszcz zimowy musi grzać a dobra wełna grzeje najlepiej. Wełna najwyższej jakości jest bardzo ciepła, ale nie pozwala się spocić. Dodatkowo jest elastyczna, dzięki czemu nie gniecie się i powraca do formy. Odznacza się niezwykłą trwałością, a wilgoć, kurz i brud nie trzymają się jej powierzchni.

Wełna to włókno naturalne, które uzyskuje się poprzez ogolenie takich zwierząt jak: owca, alpaka, koza angorska (moher), króliki angorskie (angora), koza kaszmirska (kaszmir), owce merynosy (wełna merino). O wadach i zaletach wełny możesz przeczytać w moim wcześniejszym wpisie: wełna – co to za materiał.

Wełna najwyższej jakości pochodzi ze strzyżenia żywych zwierząt. Taka wełna oznaczana jest na metkach i wszywkach jako „żywa wełna”, „czysta żywa wełna” czy „wełna ze strzyżyny”, po angielsku oznaczana jest jako „pure wool”, „pure new wool” czy „virgin wool”. W pozostałych przypadkach jeśli na wszywce lub metce w składzie surowcowym jest po prostu „wełna” to zapewne jest to wełna garbarska lub martwa. Ta pierwsza pozyskiwana ze skór garbarskich a ta druga ze strzyżenia martwych zwierząt.

Wełna - najlepszy materiał na zimowy i ciepły płaszcz

 


Najlepsza tkanina na zimowy płaszcz – po co te domieszki?

Dlaczego wełnę łączy się z innymi włóknami? Łączenie włókien ma zwiększyć zalety i zminimalizować lub zrównoważyć wady. O finalnym efekcie decyduje rodzaj użytych włókien oraz ich zawartość procentowa w składzie surowcowym. Im większy udział danego ze składników, tym większy jego wpływa na powstałą tkaninę oraz komfort noszenia uszytych z niej ubrań.

Wełna - najlepszy materiał na zimowy i ciepły płaszcz
Źródło: http://myvimu.com/

Złe domieszki i dobre domieszki

Włókna syntetyczne

Wełnę bardzo często łączy się z poliestrem lub poliamidem (nylon). Oczywiście zakłada się, że domieszki innych materiałów mają tworzyć tkaninę idealną, wysokiej jakości i dającą wysoki komfort noszenia. Wszystko by się zgadzało gdyby nie kilka „niewygodnych” faktów:

  • wełna sama w sobie jest trwała, zatem materiały syntetyczne nie podnoszą jej trwałości;
  • materiały syntetyczne są o wiele tańsze oraz łatwiejsze w produkcji niż wełna, co jest wygodniejsze dla producentów (oraz tańsze!), a niekonieczne lepsze dla konsumenta;
  •  jeżeli wełna na płaszcz jest dobrej jakości, to nie drapie, zatem domieszki poliestru, czy poliamidu są niepotrzebne.  Więcej na temat drapania wełny znajdziesz tutaj: dlaczego wełna tak naprawdę drapie;
  • NAJWIĘKSZY BUBEL: materiały syntetyczne nie podnoszą komfortu noszenia – wręcz przeciwnie: tkaniny tego rodzaju nie są higroskopijne, zatem w takich materiałach przegrzewamy się oraz pocimy, co mylnie pojmowane jest jako utrzymywanie ciepła.

Niekiedy w płaszczach wykorzystane są domieszki akrylu – tzw. sztucznej wełny. Tego należy szczególnie unikać. Czemu jest taki zły? Dowiesz się z tego wpisu: akryl – co to za materiał.

Domieszki naturalne

W płaszczach zimowych występują domieszki z wełny innych zwierząt np.:

  • kaszmir – dzięki niemu płaszcz odznacza się szlachetnym połyskiem oraz wełna staje się cieplejsza, lżejsza oraz jedwabiście miękka. Płaszcz z domieszką kaszmiru jest o wiele tańszy niż płaszcz wykonany w 100% z tego materiału.
Wełna - najlepszy materiał na zimowy i ciepły płaszcz
Źródło: https://trendy.allani.pl/

 


Najlepszy materiał na zimowy, elegancki a przede wszystkim ciepły płaszcz – podsumowanie

Dobrej jakości płaszcz to nie jednorazowy zakup, czy kaprys – to zakup na lata. Śmieję się, że to nie jest wydatek – to wręcz inwestycja! Zatem warto się zastanowić nad rozważnym zakupem. Ze swojej strony polecam płaszcz z… wełny. Najlepiej, aby wełny w składzie surowcowym było 100% i aby była to „żywa wełna”. Co do płaszczów składających się z wielu składników, to budzi to moje podejrzenia. Mogą to być np. resztki produkcyjne, a właściwości powstałego z nich materiałowego „melanżu” są trudne do przewidzenia. Oczywiście płaszcz z domieszkami syntetycznymi też może być ładny i elegancki. Nie dajmy jednak sobie wmówić, że jest lepszy od tego w 100% z wełny. Wiadomo, wełna jest wymagająca, ale nie aż tak, jak Ci się wydaje. Taki płaszcz wystarczy regularnie wietrzyć, od czasu do czasu szczotkować dobrą szczotką z włosia i gotowe! Otulasz się w swoją wełenkę i żadne mrozy nie są Ci straszne.

 


A Ty, jaki płaszcz wybierzesz?


Bibliografia:

  • Jadwiga Rudecka, „Charakteryzowanie surowców włókienniczych” Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
  • Gail Baugh, „Encyklopedia materiałów odzieżowych”, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2012
  • http://www.lady-and-the-dress.com

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *