Na początku myślałam, że to będzie Syn. Od pierwszych chwil, kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży byłam pewna, że nosze pod sercem chłopaka. Nie wiem skąd to wiedziałam, tak po prostu czułam. Wmawiałam sobie, że to ten słynny „instynkt macierzyński” . Jak widać w moim przypadku się to nie sprawdziło ponieważ zostałam matką córki.

Przesądy a płeć dziecka

Gdy byłam w ciąży słyszałam, różne przesądy co do określenia płci. Jednym z nich, który zapadł mi głęboko w pamięć, mówił o tym, że gdy podczas ciąży kobieta pięknieje tzn., że to na pewno syn dodaje mamie blasku, a gdy jest „brzydsza” to zapewne nosi córę, bo to ona zabiera mamie urodę. Z jednej strony nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ktokolwiek powiedział kobiecie w ciąży, że jest jakaś „brzydsza” bo ktoś jej urodę podkrada. Każda kobieta będąc w stanie błogosławionym wydaje się jakaś szczęśliwsza czy piękniejsza nawet pomimo szeregu „niedogodności”, które przychodzą z tym stanem. Wzór kobiecości powinno się czerpać właśnie od matki zarówno tej „piękniejszej” oraz „brzydszej”.

wzór kobiecości

Syn czy córka?

Od momentu gdy nasza ginekolog stwierdziła, że wg teorii hamburgera (historia na inny post) na 90% to córa, naszły mnie życiowe przemyślenia.  Pamiętam, że po tej wizycie u lekarza poszliśmy na uroczystą kolację i trochę puściliśmy wodze fantazji. Ja o ciuszkach, sukieneczkach a mąż o rozmowach, które przeprowadzi z przyszłymi kawalerami córci. Zaczęłam sobie zdawać sprawę, że tego jak być kobietą będzie ona się uczyć właśnie ode mnie, wzór kobiecości powinna brać ze mnie…

wzór kobiecości

Być wystarczającym wzorem

Przeraziła mnie ta perspektywa. Od tej chwili zaczęłam przyglądać się matkom i córkom. Pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy a nawet wręcz mnie oślepiła był sposób w jaki dziewczynki się ubierają albo bardziej – jak są ubierane przez rodziców i to najpewniej mamy. Niby o gustach się nie rozmawia, ale panująca moda, która bardzo mnie zadziwia przeraziła mnie jeszcze bardziej. Wiadomo, że nie znam ludzi, których mijam na ulicy ale pierwsze wrażenie dużo mówi. Pierwszym i największym przykładem dla dzieci są właśnie rodzice. Patrząc na różne kobiety zaczęłam się zastanawiać czy chcę aby moja córka widziała mnie cały czas w dresie, zaniedbaną i z odrostami na włosach? Wiadomo, że wygląd nie mówi nam czy dany człowiek jest dobry czy złym, ale mam wrażenie, że od wyglądu się zaczyna.

wzór kobiecości

Dzieci papugują rodziców

Dzieci podpatrują wszystko! Wygląd, ubiór, zachowanie, to jak dbamy o dom, o relacje z mężem, naszym rodzeństwem czy rodzicami. Przecież jeżeli mąż będzie wyzywał żonę-matkę, krytykował ją, nie dbał o jej potrzeby, to dziecko przyjmie to za „normalne” i podświadomie w przyszłości będzie szukać właśnie takiego „księcia”. Nawet jak nie będzie to masochistyczny „ideał” córki, to z pewnością nie będzie to element który wywoła u córki „czerwony alarm” połączony z komunikatem „tego pana omijamy szerokim łukiem!”

wzór kobiecości

Na porządki przyszedł czas

Między innymi z tego też powodu zrobiłam porządek w swojej szafie. Stwierdziłam, że czas na krótkie spódniczki już się skończył.  Przymierzając je przed oddaniem zadawałam sobie pytanie – „jak ja mogłam w tym chodzić?!”, „Czemu nikt mi nie powiedział, że naprawdę wyglądałam w nich źle?!” (=.

Polubiłam dłuższe modele oraz te szerokie, umożliwiające wszelkie zabawy z bobasem. Moja miłość z dzieciństwa do sukienek oraz spódnic powróciła i nabrała dużych rumieńców.

Odkopałam również szminki, które uwielbiam, a które na jakiś czas odeszły w zapomnienie. Nawet powiększyłam swoją dotychczas malutką kolekcje. Nieważne czy idę do sklepu, czy na zajęcia lub pocztę, chcę być piękna dla niej ale przede wszystkim dla siebie.

wzór kobiecości

Mama – wzór kobiecości nr 1

Chcę być dobrym wzorem kobiety dla córki zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i o wszystkie kobiece cechy. Chcę żeby widziała we mnie umiejącą słuchać i wspierać przyjaciółkę, starającą się o swojego męża żonę,  denerwującą ale zapatrzoną w starszego brata siostrę oraz opiekuńczą i wyrozumiałą mamę. Wzór będzie miała, ale co z tego weźmie i uzna za swoje to już jej sprawa i jej wybór.

wzór kobiecości

Komentarze

2 Replies to “Wzór kobiecości”

 1. Pani Kasiu, dziękuję za ten post. 🙂
  Od kiedy skończyłam kilkanaście lat codziennie zauważam, że jestem bardzo podobna do mojej mamy, która zawsze, codziennie o siebie dbała, ale dbała też o mnie i o tatę. Jestem jej niesamowicie wdzięczna za ten wzorzec zdrowo (nie jak to się współcześnie oczekuje, że wszystko musi być idealne) dbającej o siebie kobiety. Ja najwięcej czerpałam z obserwowania mamy i patrzenia jaką kobietą jest w każdej życiowej sytuacji. Pięknie jest, kiedy młode mamy zastanawiają się nad tym, jakim chcą być wzorcem, że mają świadomość tego, że ten mały człowiek chłonie jak gąbka najdrobniejsze rzeczy. Kiedyś, kiedy sama będę mamą chciałabym być wzorem dla mojej córki, jak moja mama dla mnie – to chyba najpiękniejsza odpowiedzialność.

  Pozdrawiam z mroźnego Wrocławia. 🙂

  1. Pani Dominiko,
   dziękuję za Pani świadectwo, gratuluję takiej mamy. (=
   Myślę, że to ważne mieć świadomość, jakie wspaniałe wzorce kobiety-matki mamy wokół siebie czy to w postaci mamy, babci czy cioci.
   Z całego serca życzę, żeby była Pani zadowolona z tego, jakim wzorem jest dla swojej córeczki.
   Życzę dobrej nocy z równie zimnej Warszawy (((=

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *