Często na metkach pojawiają się gotowe nazwy wyrobów włókienniczych, aby w pełni je zrozumieć należy przybliżyć sobie wiedzę z zakresu włókien. Dzięki temu można samemu podzielić je na te „dobre” naturalne oraz złe „sztuczne”.

Włókna – klasyfikacja wg pochodzenia

Włókna są podstawowym budulcem stosowanym w produkcji przędzy oraz tkanin. Włókna grupuje się oraz skręca w sposób ciągły otrzymując przędze, z której wytwarzany jest materiał włókienniczy.  Wszystkie dostępne na rynku materiały włókiennicze produkowane są z różnych włókien. Cechą, dzięki której można je rozróżnić jest np. pochodzenie, właściwości oraz sposób ich pielęgnacji. Biorąc pod uwagę pochodzenie danego materiału rozróżniamy włókna:

  • naturalne;
  • chemiczne.

Natomiast każda z powyższych grup dzieli włókna na:

  • organiczne;
  • nieorganiczne.

Czyli takie, w której, w których składzie występuje węgiel lub nie.

Materiał włókienniczy

Z włókien otrzymuje się półprodukt, czyli nitki (przędze). Poprzez szereg procesów z nitek otrzymuje się produkt końcowych, którym jest wyrób włókienniczy, do którego zaliczamy:

  • tkaniny – powstają z przeplatającym się pod kątem prostym dwóch układów nitek;
  • dzianiny – przeplatające się wzajemnie nitki tworzą oczka;
  • wyroby plecione – przeplatające się wzajemnie nitki nie tworzą wyodrębniających się układów;
  • tiule – przeplatające się nitki tworzą regularne sześciokątne oczka;
  • filce – zbudowane z masy luźnych włókien, które pełnią rolę zarówno masy podstawowej jak i spoiwa, zawdzięczają te właściwości naturalnej zdolności do spilśniania.

Włókna – dokładny podział

Poniżej przedstawiam podział włókien naturalnych oraz chemicznych na poszczególne składowe. W moich kolejnych wpisach będę analizować oraz przybliżać poszczególne tkaniny, które produkowane są z poniższych włókien. Postaram zwrócić uwagę na ich mocne oraz słabe strony dzięki czemu zakupy staną się rozsądniejsze a skład ubranie z metki przestanie być już zagadką. Ubrania dobrej jakości o których pisałam tutaj będą przemyślanym zakupem, który będzie służyć przez kilka dobrych sezonów.

Fajne, co? Niech Twoi znajomi tez to zobaczą

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *