Często na metkach pojawiają się gotowe nazwy wyrobów włókienniczych, aby w pełni je zrozumieć należy przybliżyć sobie wiedzę z zakresu włókien. Dzięki temu można samemu podzielić je na te „dobre” naturalne oraz złe „sztuczne”.


Włókna – klasyfikacja wg pochodzenia

Włókna są podstawowym budulcem stosowanym w produkcji przędzy oraz tkanin. Włókna grupuje się oraz skręca w sposób ciągły otrzymując przędze, z której wytwarzany jest materiał włókienniczy.  Wszystkie dostępne na rynku materiały włókiennicze produkowane są z różnych włókien. Cechą, dzięki której można je rozróżnić jest np. pochodzenie, właściwości oraz sposób ich pielęgnacji. Biorąc pod uwagę pochodzenie danego materiału rozróżniamy włókna:

  • naturalne;
  • chemiczne.

Natomiast każda z powyższych grup dzieli włókna na:

  • organiczne;
  • nieorganiczne.

Czyli takie, w której, w których składzie występuje węgiel lub nie.

Włóka - co to za materiał?


Materiał włókienniczy

Z włókien otrzymuje się półprodukt, czyli nitki (przędze). Poprzez szereg procesów z nitek otrzymuje się produkt końcowych, którym jest wyrób włókienniczy, do którego zaliczamy:

  • tkaniny – powstają z przeplatającym się pod kątem prostym dwóch układów nitek;
  • dzianiny – przeplatające się wzajemnie nitki tworzą oczka;
  • wyroby plecione – przeplatające się wzajemnie nitki nie tworzą wyodrębniających się układów;
  • tiule – przeplatające się nitki tworzą regularne sześciokątne oczka;
  • filce – zbudowane z masy luźnych włókien, które pełnią rolę zarówno masy podstawowej jak i spoiwa, zawdzięczają te właściwości naturalnej zdolności do spilśniania.

Włókna – dokładny podział

Poniżej przedstawiam podział włókien naturalnych oraz chemicznych na poszczególne składowe. W moich kolejnych wpisach będę analizować oraz przybliżać poszczególne tkaniny, które produkowane są z poniższych włókien. Postaram zwrócić uwagę na ich mocne oraz słabe strony dzięki czemu zakupy staną się rozsądniejsze a skład ubranie z metki przestanie być już zagadką. Ubrania dobrej jakości o których pisałam tutaj będą przemyślanym zakupem, który będzie służyć przez kilka dobrych sezonów.


 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *