Wełna jest włóknem organicznym uzyskanym na skutek golenia różnych ras zwierząt takich jak: owiec, wielbłądów, królików, kóz. W zależności od sposobu otrzymywania, rozróżnia się wełnę:

 • żywą (strzyżoną);
 • garbarską (pozyskiwana ze skór garbarskich);
 • martwa (uzyskana z golenia martwych zwierząt).

Wełna najwyższej jakości pochodzi ze strzyżenia żywych zwierząt. Taka wełna oznaczana jest na metkach i wszywkach jako „żywa wełna”, „czysta żywa wełna” czy „wełna ze strzyżyny”, po angielsku oznaczana jest jako „pure wool”, „pure new wool” czy „virgin wool”. W pozostałych przypadkach jeśli na wszywce lub metce w składzie surowcowym jest po prostu „wełna” to zapewne jest to wełna garbarska lub martwa.

 


Rodzaje wełny

Potocznie definiuje „wełna” rozumiemy jako wełna owcza. Istnieje wiele rodzajów wełny:

 • wełna wielbłądzia – najlepsza izolacyjność ze wszystkich rodzajów wełny;

Wełna - co to za materiał? Wielbłąd

 • wełna merino – z owiec zwanych merynosami, wełna niezwykle miękka;
Wełna - co to za materiał? Owca merino
żródło: https://pl.pinterest.com
 • wełna z alpak – cieplejsza niż wełna owcza;
welna - co to za materiał? alpaka
źródło: http://osrodek-koparka.pl/
 • moher – wełna z włosów kozy angorskiej, puszysta, lekka;
Wełna - co to za materiał? Koza angorska
Źródło: http://www.hodowle.eu
 • angora – wełna z królików angorskich, lekka i wygodna w noszeniu;
Wełna - co to za materiał? Królik angorski
źródło: http://www.amusingplanet.com
 • kaszmir – wełna z kozy kaszmirskiej, niezwykle miękka.
Wełna - co to za materiał? Koza kaszmirska
Źródło: http://www.rynek-rolny

Pozostałe rodzaje wełny są rzadko spotykane zatem nie będę się wgłębiać w temat.


Skąd różna jakoś wełny?

Po zestrzyżeniu włosia, wełna nie rozpada się. Trzyma się w tzw. runie owczym. Jest to kępa włosie sklejona wydzielinami skóry. Jakoś wełny w runie nie jest taka sama. Najlepsza wełna pochodzi z łopatek i boków owcy. Gorsze gatunki uzyskuje się z kończyn i podbrzusza. Zestrzyżoną wełnę sortuje się wg miejsca, z którego została ścięta.

Wełna - co to za materiał?
Źródło: http://www.raisingsheep.net

Zalety wełny

 • ODDYCHAJĄCA – wełna może pochłaniać do 30% wilgoci przez co, nie czujemy wilgoci na ciele. Zdolność wełny do absorbowania wilgoci, sprawia, że jest komfortowa zarówno w ciepłych jak i zimnych warunkach. Można ją nazwać naturalnym izolatorem ponieważ pochłania wilgoć a odprowadza parę wodną.
 • ELASTYCZNA/MAŁO GNIOTLIWA – posiada naturalną elastyczność dzięki czemu powraca do swojego kształtu. Dodatkowo jest odporna na zmarszczenia zatem utrzymuje dłużej swój wygląd dodając odzieży dużej wartości oraz żywotności.
 • ODPORNA NA ROZDARCIA – wełna jest bardzo elastyczne, może być wygięta ponad 20 000 razy bez złamania (bawełna 3 000 razy oraz 2 000 razy jedwab). Dodatkowo zewnętrzne włókna wełny działają jako ochrona materiału zapewniając lepszą odporność na ścieranie.
 • OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM UV – wełna posiada naturalny współczynnik ochrony w ponad 70% przypadków, znacznie wyższy niż materiałów syntetycznych czy bawełnianych.
 • OGNIOODPORNA– wysoka zawartość azotu oraz wody sprawia, że wełna jest naturalnym włóknem ognioodpornym. Trudno ją zapalić ze względu na wyższy próg zapłonu w porównaniu z innymi włóknami. Wełna nie topi się tylko kapie dlatego używana jest w odzieży ochronnej.
 • HIGIENICZNA – wełna jest wydajniejsza niż pozostałe tkaniny absorbujące pot i uwalniające go do powietrza. Uniemożliwia to rozwinięcie się bakterii i wywołanie nieprzyjemnego zapachu.

Wady wełny

 • KOSZT – dobrej jakości sweter wełniany może kosztować dwa do trzech razy więcej niż np. bawełniany. Porównanie kosztów swetrów z jednej z najpopularniejszych sieciówek można sprawdzić TUTAJ.
 • SWĘDZENIE – niektóre odmiany wełny mogę podrażniać wrażliwą skórę i wywoływać nieprzyjemne swędzenia. Wełna niższej jakości jest zrobiona z krótkich, grubych włókien, które powodują podrażnienia. Miękka wełna np. merino
 • PIELĘGNACJA – czyszczenie oraz pranie wełny jest o wiele bardziej wymagające niż innych materiałów. Należy prać ją w prace na specjalnym trybie lub najlepiej ręcznie ponieważ źle znosi duże zmiany temperatury wody. Dlatego też może ulec skurczeniu podczas prania automatycznego. Wełna ma tendencję do pochłaniania zapachów np. z gotowania czy dymu papierosowego. W przypadku zabrudzenia należy niezwłoczne wyczyścić wełniane ubranie.

OBALANIE MITU – WEŁNA DRAPIE CZY NIE?

Nie wiem dlaczego ale przyjęło się, że wełna drapie i dlatego jest zła. Chcesz wiedzieć czy w końcu drapie czy nie? Bardzo polecam wpis, w którym dokładnie wyjaśniam o co chodzi wełna drapie czy nie?


Ciekawostka – karbikowatość wełny

Karbikowatość wełny jest to właściwość, 
dzięki której włókna wełny są lekko wygięte wzdłuż łuków. 
Właśnie dzięki temu, wełna posiada bardzo dobre 
właściwości izolacyjne. Im włókno cieńsze tym więcej karbików.

 

Bibliografia:

Komentarze

One Reply to “Wełna – co to za materiał?”

 1. Lubię wełnę, szczególnie miła jest angora i kaszmir. Nie przeszkadza mi jej domieszek w ubraniach, delikatnie drażni moja skore, ale nie reaguję na to. W mojej rodzinie tylko ja noszę wełnę, nikt jej nie lubi – mowa o tej najprostszej. Co do wełny z alpak – słyszałam, ze jest supergrzejaca, niestety to drogi materiał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *