Szybka moda jest jak fast food: tania, uzależniająca i ma negatywny wpływ na ludzi i środowisko. Coraz więcej osób odkrywa bogactwo, jakie kryją zakamarki „lumpeksów”, „kopciuchów” czy „używek”. Kupowanie w second handach stało się po prostu modne. Dzisiaj o tym, dlaczego warto wybierać second-handy.

Second hand – upragniona niepowtarzalność

Nieodłącznym elementem wyrażania siebie jest nasz wygląd. Nasza fryzura, w przypadku kobiet make-up oraz przede wszystkim strój. Obecna masówka z siecówkach uniemożliwia nam wyróżniać się, wyglądać inaczej. Second hand pozwala zachować indywidualność oraz oryginalność.

second hand

Second hand – satysfakcjonująca cena

Największym plusem lumpeksów są ceny. O wiele niższe niż w sieciówkach. Nie jest to oczywiście regułą, jednak znakomita większość second handów jest na każdą kieszeń.  Jeśli chcemy czuć się pięknie, wyglądać jak milion dolarów, ale niekoniecznie tyle wydać to idziemy do lumpeksu.

?Przy wpisie dotyczącemu akrylowi, porównywałam ceny sweterków różnej jakości w jednej z najbardziej popularnych sieciówek: porównanie cen swetrów w sieciówkach. Warto zerknąć i porównać ile za każdy z takich sweterków można zapłacić w second hand – nawet przy wygórowanych cenach za kg!

second hand

Second hand – niesamowita jakość

Sama trochę się zaśmiałam. Prawda jest jednak taka, że w ciucholandzie o wiele łatwiej znaleźć 100% wełniany sweter niż w sieciówkach. Bardzo często trafiają tam ubrania o naprawdę świetnej jakości. Mam kilka ubrań już dobre kilka lat a wyglądają o wiele lepiej niż nie jeden ciuch z sieciówek.

?Aby Twoje ubrania przetrwały dłużej, warto czytać wszywki. Polecam wpis: dlaczego warto oglądać metki ubrań?

second hand

Second hand – ponadczasowość

Moda powraca. To co możemy znaleźć w lumpeksach jest bardziej klasyczne ale nadal stylowe. Nie oszukujmy się, moda bywa przewrotna, ale w pewnym momencie pomysły się kończą i największy projektanci i tak wracają do tego, co było. Ciuchy z second handów są po prostu ponadczasowe. Dzięki ich nieprzemijalności i uniwersalności zostają z nami na długo a co za tym idzie ograniczamy zarówno wydatki oraz ilość produkowanych przez nas odpadów.

?Chciałam zaprezentować mój płaszcz, który upolowałam zeszłej zimy w second hand – 100% klasyki! Wełniany płaszcz idealny na zimę.

second hand

Second hand – ekologia

Kupując w ciucholandzie kupujesz coś, na co została już zużyta woda czy energia. Natomiast kupując w sieciówce zasilasz kasę wielkich koncernów, które chcą mieć towaru pod dostatkiem zatem produkują kolejne tony ubrań zużywając olbrzymie ilości zasobów.

?Polecam zajrzeć do wpisu o bawełnie w którym porównywałam  zużyciu energii na cały cykl życia bawełnianego oraz poliestrowego t-shirtu.  Wydłużanie cyklu życia produktu pozwala na zmniejszenie zużycia energii oraz wody.  Do produkcji 1 kg bawełny, z której szyje się jeden T-shirt i jedną parę jeansów potrzeba zużyć więcej niż 20 000 litrów wody.  Dla porównania dodam, że projektowa ilość wody dla jednego człowieka spożytkowana na:  picie, przygotowanie potraw, spłukiwanie miski ustępowej oraz higienę ciała to 160-260 l/dzień/osobę.

second hand

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *