Kim jest tata – ciepła klucha

Coraz częściej kobiety-matki narzekają na swoich mężów-ojców. Głównym powodem jest fakt, że mężczyzna wg kobiety nie pomaga wystarczająco przy dziecku. Właśnie dlatego „współczesnych” ojców uważa się za ciepłe kluchy. Sprawa jest bardzo prosta. Ojciec nie pomaga przy dziecku bo… taką etykietę mu przyczepiono. A kto przyczepił? Żona, matka, teściowa, przyjaciółka itd… Rodzi się dziecko i kto się nim zajmuje? Matka, a dlaczego? Bo uważa, że zrobi to lepiej, instynkt macierzyński, karmienie itp… I taki oto mężczyzna zostaje odstawiony na bok, „niedopuszczany” do maleństwa.  Mąż otrzymuje bardzo jasny komunikat od najważniejszej kobiety w swoim życiu „nie pomagam przy dziecku bo źle to robię, żona zrobi to lepiej”. I z faceta walczącego o swoją kobietę oraz dziecko robi nam się ciepła klucha.

Lęk separacyjny - co zrobić?

Rola ojca w życiu dziecka

Przyjęło się, że mama jest od wychowania dzieci a tata od zarabiania pieniędzy. Oczywiście zdanie to ma olbrzymią wartość. A dlaczego? Ponieważ rolą ojca jest zapewnienie autorytetu, poczucia bezpieczeństwa oraz stabilności dziecku. I oczywiście praca jest jawnym zapewnieniem materialnego bytu rodzinie. Oczywiście wszystkie powyższe zadania powinny być wspierane przez odpowiednią relację. Tata ma wpływ na rdzeń tożsamości swojego dziecka. Synowi pomaga odnaleźć w sobie męskość natomiast córce zapewnić poczucie własnej wartości.

Mąż nie pomaga przy dziecku - rola ojca w wychowywaniu dzieci

Hej dziewczyno dlaczego czujesz się niedowartościowana?

Najprawdopodobniej dlatego, że Twój tato nigdy Ci nie powiedział, że jesteś piękna, inteligenta, niesamowita. Taka to niestety smutna prawda. Gdy ojciec jest bierny, dziecko odczuwa milczące lekceważenie oraz odrzucenie z jego strony. Jak wiele przez to wyrasta niekochanych młodych kobiet, które za wszelką cenę szukają upragnionych emocji i swoje uczucia lokują w nieodpowiednich partnerach.

Mąż nie pomaga przy dziecku - rola ojca w wychowywaniu dzieci

Przykład ojca w poszukiwaniu kandydata na męża

Pierwszym wzorem mężczyzny jest dla córki jej ojciec. W jej oczach to właśnie będzie ideał męskości. Zatem jeśli rodzic jest bierny nijak interesuje się tym, co czuje jego dziecko to właśnie takiego partnera będzie poszukiwać córka. Jeżeli ojciec będzie agresywny to córka uzna za „standard” i również takiego mężczyzny będzie szukać.  Nijak to się ma gdzie córka wychowywana jest bez taty. Nie znaczy to, że na starcie jest na przegranej pozycji. Jest to trudna sytuacja ale również do rozwiązania. Wzorców można szukać na zewnątrz czy to w wujkach, braciach czy ojcach koleżanek. Jest to do zrobienia, wiem co mówię!

Mąż nie pomaga przy dziecku - rola ojca w wychowywaniu dzieci

Czym różni się rola matki od roli ojca?

Zapytałam się Pana Męża czym jego zdaniem różni się rola taty od roli mamy. To co usłyszałam zamurowało mnie. A dlaczego? Bo tak niesamowicie podsumowało wszystko co do tej pory siedziało mi w głowie.  Definicje podał na zasadzie różnicy:

„Bo to jest tak: oboje rodzice chcą bezpieczeństwa dziecka tylko matka z natury chce zapewnić bezpieczeństwo tak aby dziecko uniknęło niebezpieczeństwa natomiast ojciec tak aby znało niebezpieczeństwo i było na nieprzygotowane, bo uważa niebezpieczeństwo w życiu za nieuniknione.”

Lęk separacyjny - co zrobić?

Pomysł na prezent dla ojca z głową

Nie będę tu robić zestawienia zegarków, perfum czy koszul. Podrzucam namiar na książkę, którą warto obdarować każdego mężczyznę. Książka pod tytułem „Dzikie serce tęsknoty męskiej duszy” John Eldredge. Jak dla mnie jest to książka napisana idealnym językiem dla mężczyzny. „Ta książka pozwoli zrozumieć każdemu mężczyźnie co w jego życiu jest nie tak” powiedział z przejęciem mój małżonek. Polecam!

Mąż nie pomaga przy dziecku - rola ojca w wychowywaniu dzieci

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *