Skąd się bierze len?

Len jest to materiał wytwarzany z włókien roślinnych a dokładniej z włókien lnu pospolitego. Len włóknisty charakteryzuje się drobnymi listkami oraz drobnymi kwiatkami barwy niebiesko-fioletowej. Jest to to roślina jednoroczna, która osiąga wysokość do 1,5m. Len uprawiany na polu zostaje wyrwany razem w korzeniami, które również zawierają włókna przerabiane się na przędze. Co ciekawe len poddaje się procesowi roszenia czyli leżakowania zbiorów na mokrych łąkach przez około miesiąc. Ma to na celu łatwiejszą obróbkę materiału.

Włókna lnu są stosunkowo długie i sztywne. W przybliżeniu mikroskopu mają nieregularną strukturę, dzięki czemu uzyskuje się fakturę lnianych tkanin.

Len - co to za materiał?


Dlaczego len jest taki sztywny?

Wszystkie włókna roślinne zbudowane są z celulozy oraz niewielkiej ilości ligniny. Len charakteryzuje się największą zawartością celulozy(ponad 90%). Lignina, której jest niewiele powstała ze zdrewniałych komórek roślinnych. To właśnie dzięki temu włókna lnu są takie sztywne. Podobnie jest z bawełną, która zawiera mniej celulozy.

Len - co to za materiał?


Zalety

Len charakteryzuje się:

 • WYTRZYMAŁOŚCIĄ NA ROZCIĄGANIE – wytrzymałość zarówno suchych jak i mokrych włókien jest bardzo duża chociaż wytrzymałość mokrych włókien jest większa zatem len bardzo często wykorzystywany jest przy produkcji namiotów, tkanin na żagle czy obuwia, dodatkowo len jest bardzo trwałą tkaniną;
 • WYSOKĄ HIGROSKOPIJNOŚCIĄ – len bardzo łatwo wchłania wilgoć oraz oddaje ją do powierza;
 • ANTYALERGICZNY, ANTYGRZYBICZNY – duża odporność na roztocza i pleśń, co jest bardzo przydatne dla ludzi z wrażliwą skórą oraz cierpiących na alergię.
 • EKOLOGICZNY – materiał pochodzenia roślinnego całkowicie się rozkłada, nie pozostawia żadnych niebezpiecznych odpadków dla środowiska.

Wady

Do wad lnu zalicza się:

 • BARDZO MAŁĄ SPRĘŻYSTOŚĆ – czego skutkiem jest duża skłonność do gniecenia oraz nie powracanie do pierwotnego kształtu;
 • SZTYWNOŚĆ ORAZ TWARDOŚĆ WIĘKSZA OD BAWEŁNY – mniejszy komfort noszenia odzieży wykonanej z lnu;
 • PRZEŚWITYWANIE – tkany sztywno ale luźno len może prześwitywać;
 • ŁAMANIE TKANINY – w miejscu złożenia lnianej tkaniny lub w zgięciach może ulec łamaniu i przetarciu;
 • CENĘ – wyższa w porównaniu do np. bawełny.

Dlaczego len jest niezawodny latem?

Len jest idealny na lato. Można go nazwać tkaniną, która „oddycha” ponieważ wilgoć, która gromadzi się na ciele jest odprowadzania poprzez tkaninę. Len jest tkaniną, która charakteryzuje się sztywnym chwytem ale luźno tkanym i to właśnie dlatego zapewnia wysoki komfort noszenia. Dzięki temu len zapewnia uczucie przewiewności.

Len - co to za materiał?


Do czego wykorzystuje się len?

Len to szlachetny i ceniony materiał. Jego sztywność można wyeliminować poprzez np. proces wielokrotnego spierania co czyni go bardzo uniwersalnym. Bardzo często wykorzystywany w produkcji odzieży letniej oraz wiosennej. Dodatkowo znajduje zastosowanie w tkaninach pościelowych, obrusowych czy ścierkowych. Dość popularne są niedawno lniane zasłony lub prześcieradła. Z lnu wyrabia się równie wszelkiego rodzaju nici, sznurki, sieci rybackie a także żagle, namioty, plandeki czy sznury okrętowe.

Len - co to za materiał?


Czy wiesz, że…

Len jest bardzo ekologiczną tkaniną. Zbudowany jest z włókien łykowych (dłuższe od włókien drzewnych), które są odporne na szkodniki. Podczas uprawy lnu nie trzeba korzystać z pestycydów. Dodatkowo nie potrzebuje sztucznego nawadniania. Wydajność zbiorów z pola lnu mierzącego hektar jest stosunkowo wysoka.

Len - co to za materiał?


Bibliografia:

 • Jadwiga Rudecka, „Charakteryzowanie surowców włókienniczych” Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 • Gail Baugh, „Encyklopedia materiałów odzieżowych”, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2012
 • “Textiles & Dress Designing – I”, Tamilnadu Textbook Corporation
 • http://www.swiatlnu.pl

Posiadasz jakieś lniane ubrania? Co o ich powiesz? Nie denerwuje Cię, że się gniotą? A może masz lnianą pościel? Warta polecania?


 

Komentarze

4 Replies to “Len – co to za materiał?”

 1. Ooo chodzę do technikum handlowego i ostatnio na lekcjach zawodowych mieliśmy wlaśnie o tym tematy, jakbym wcześniej wiedziała o tym poście to poleciłabym bloga nauczycielce 😀 Ale naprawdę bardzo dobry blog, coś innego niż większość
  Zapraszam na mój pierwszy post 😀 http://zmalowanalalanatala.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *