Obrałam sobie nowy cel: chcę być świadomym konsumentem. A zacznę od tego, co najbardziej lubię, czyli mody oraz ubrań. Dzięki nim w pewien sposób wyrażam siebie. W tym celu od jakiegoś czasu zaczęłam się interesować tematem materiałów, z których robione są kupowane przeze mnie ubrania. W zakresie zainteresowań pojawiły się definicje takie, jak: jakość ubrania, jego skład, włókno czy materiał włókienniczy.

Jakość ubrania

Przez kilka długich lat docierało do mnie, że lepiej kupić jedną, najczęściej, (choć nie zawsze) droższą rzecz lepszej jakości, niż kilka tańszych, oczywiście gorszej. Nie mogłam pojąć, dlaczego to ma sens. Chyba lepiej mieć więcej ubrań, to przecież oczywiste. Nowe stylizacje, ciekawe połączenia. Nastąpił czas na zmiany, kiedy to kolejny raz ciuszek w taniej cenie, który naprawdę mi się podobał przetarł się, zmechacił, sprał czy rozerwał.jakość ubrania

Skład ubrania

Nigdy wcześniej nie przyszło mi na myśl, żeby przy zakupie spojrzeć na metkę. W euforii zmian zaczęłam bacznie obserwować skład ubrań, które zamierzam kupić. Zauważam, że słowa takie jak bawełna czy wełna intuicyjnie dają mi wewnętrzny spokój oraz nakłaniają do kupna danej rzeczy. Zaczęłam się zastanawiać, co dokładnie znaczą te słowa, bo przecież nie znam ich definicji a co więcej nie znam właściwości danych materiałów. Jedyne, co wiem to wełna, bawełna, jedwab itp. – owieczki, robaczki, roślinki – natura, a akryl, poliakrylan i wszystkie inne poli… – złe, bo sztuczne. Niestety z tak wąskim zakresem wiedzy nie będą taka świadoma jak chcę.

jakość ubrania

Włókno a materiał włókienniczy

Po nitce do kłębka, a w moim przypadku raczej odwrotnie. Zaczynam od materiału a następnie zastawiam się, jaki wpływ ma na niego to, z jakiego wytworzony jest włókna.  Nie chcę się tu rozpisywać, ponieważ chcę poświęcić temu osobny wpis. Chciałam tylko przedstawić krótko proces tworzenia tkaniny. Niby banał, ale ciekawostką jest fakt, że podczas każdego etapu tworzenia właściwości materiału zmieniają się.

jakość ubrania

Materiałoznawstwo

Zaczynam wgłębiać się w temat. Chce być bardziej świadoma, co kupuję – stad ten wpis. Rozpoczynam cykl wpisów dotyczących materiałoznawstwa. Sama jestem bardzo zaciekawiona tematem. Ciężko gdziekolwiek znaleźć informację dotyczącą tkanin a dostawcy tego nie ułatwiają. Postaram się trochę przybliżyć temat.  Pamiętam, że na pierwszym roku studiów miałam taki przedmiot, ale tam badaliśmy właściwości chemiczne, fizyczne czy mechaniczne nie tkanin, ale metali czy tworzyw sztucznych, z którego produkuje się rury do wszelkiego rodzaju instalacji.  Było całkiem ciekawie, ponieważ uczyłam się o skrawaniu (obróbka polegająca na osiągnięciu 3 dokładności: kształtu, wymiaru i powierzchni), spawaniu (łączeniu materiałów, polegającym na roztopieniu i wzajemnym wymieszaniu), testach materiałowych i wielu innych.  Nie będę tu przytaczać więcej takich mądrości, ponieważ skupie się na materiałoznawstwie włókienniczym. Oj, zapowiada się ciekawie.

jakość ubrania

Fajne, co? Niech Twoi znajomi tez to zobaczą

Komentarze

4 Replies to “Jakość ubrania a jego skład

  1. Też chętnie dowiem się więcej na ten temat! Ostatnio zaczęłam zwracać uwagę na jakość produktów, ale na razie „ogarniam” tylko buty, z ubraniami mam problem, bo jest dużo różnych materiałów i jakoś się w tym gubię.

  2. Od pewnego czasu zwracam mocną uwagę na skład- owszem, czasem nie jest idealny a jednak skuszę się na zakup ale przyznaję że szybko go żałuję. Bo zbyt szybko się zniszczył.
    Dzisiaj jestem świadoma decyzji i wiem że jakość przekłada się na klasę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *