Zima i jesień kojarzy mi się ze swetrami. Kiedy na dworze jest zimno, buro i ponuro miło otulić się w ciepły sweterek, wsunąć pod kocyk i to wszystko popić gorącą herbatką. Na co zwrócić uwagę kupując swetry, aby w pełni cieszyć się jego właściwościami? Dzisiaj krótki poradnik na ten temat.

Po pierwsze: skład

Koniecznie sprawdź skład swetra. Jest podstawą do określenia właściwości ubrania. Warto za każdym razem dobrze przyjrzeć się wszywce swetra, który swoim dotykiem, wyglądem czy ceną kusi do zakupu.  Coraz ciężej jest znaleźć porządny oraz wykonany z dobrej jakości materiałów sweter.  Bardzo często w sieciówkach, aby zwrócić naszą uwagę producenci do zestawu metek dołączają kartonik z napisem „wool” itp. To jeszcze bardziej wzbudza moją podejrzliwość ponieważ cena jest stosunkowo wysoka jak się potem okazuje do stosunkowo niskiej zawartości wełny w składzie swetra czyli np. 5%.

Jeśli ciekawi Cię temat metek oraz wszywek zerknij do postu: dlaczego warto czytać metki ubrań?

Jak kupić dobrej jakości sweter?

Po drugie: grubość swetra często zmyla

Czy grubość swetra ma znaczenie? Oczywiście, że tak. Chociaż bardzo często grube swetry wykonane są z akrylu czy poliestru. Wizualnie wydają się w porządku. Optyczna grubość ma nas przekonać, że właśnie te elementy garderoby grzeją mocniej niż jakiś tam cieniutki sweterek z wełny. I tu właśnie wracamy do punktu pierwszego, czyli: składu

Jak kupić dobrej jakości sweter?

Po trzecie: dlaczego należy wybierać swetry z wełny?

Pora powołać się na fizykę i właściwości materiałów. Wełna ma bardzo dobre właściwości termiczne. Pochłania wilgoć oraz odprowadza parę wodną, co pozwala naszej skórze oddychać. Dzięki temu nazywana jest naturalnym izolatorem. Niestety wełna ma kilka wad, na które warto zwrócić uwagę. Może uczulać, wolno schnie oraz jest podatna na rozciąganie. Dodatkowo sam proces konserwacji jest bardziej wymagający niż w przypadku np. akrylu. Na rynku jest wiele rodzajów wełny. Głównie dzieli się je ze względu na rodzaj zwierzęcia, które ogolono. Więcej na temat rodzajów wełny znajdziesz tutaj:

wełna – co to za materiał?

Wełna - co to za materiał?

Po czwarte: dlaczego należy unikać akrylu?

Dokładnie odwrotnie sprawa wygląda w przypadku akrylu. Akryl nie jest higroskopijny. Tworzy barierę, która utrzymuje wilgoć na ciele zamiast ją wchłonąć. Dzięki czemu nie jest możliwa odpowiednia termoregulacja organizmu a Ty masz uczucie bycia całym mokrym. Kolejne co można zarzucić akrylowi to łatwość elektryzowania się, przyciągania cząsteczek brudu czy kurzu. Akryl nie uczula zatem w przypadku alergików jest to jedno z kilku rozwiązań. Co prawda polecam zastanowić się w takim przypadku nad swetrem z kaszmiru lub po prostu z bawełny. Więcej informacji o akrylu:

akryl – co to za materiał?

Jak kupić dobrej jakości sweter?

Po piąte: splot swetra

Należy zwrócić uwagę na splot swetra czyli zagęszczenie przędzy. Im splot luźniejszy tym bardziej przewiewny natomiast im gęstszy tym cieplejszy ponieważ materiału jest więcej na danej powierzchni.

Jak kupić dobrej jakości sweter?

Po szóste: domieszki w składzie swetra

Bardzo trudno znaleźć 100% wełniane swetry. Często swetry są z mieszanki wielu różnych włókien, których właściwości wpływają na sweter. Poniżej krótki opis domieszek oraz ich „dobrych” właściwości:

 • moher – wełna tego typu nadaje lekkości oraz puszystości;
 • kaszmir – wełna niezwykle miękka;
 • wełna z alpak – cieplejsza niż owcza;
 • wełna wielbłądzia – najcieplejsza ze wszystkich rodzajów wełny;
 • angora – wełna nadaje lekkości oraz puszystości;
 • akryl – nadaje sprężystości, sweter utrzymuje swój kształt;
 • poliamid – zwiększa wytrzymałość na rozciąganie i ścieranie oraz zmniejsza kurczliwość podczas prania;
 • elastan – zwiększa elastyczność przez co sweter powraca do swojego pierwotnego kształtu;
 • poliester – zwiększa trwałość oraz odporność swetra.
Jak kupić dobrej jakości sweter?

Po siódme: oznaczenia wełny

Często na swetrach dobrej jakości widnieje oznaczenie Woolmark należące do Woolmark Company. Jest to rodzaj certyfikatu, który mówi o tym, że produkty zostały rygorystycznie przetestowane i nagrodzone znakiem niezależnego zatwierdzenia ich jakości. Wyznacznikiem rodzaju oznaczenia jest zawartość w produkcie żywej wełny czyli takiej strzyżonej z żywych zwierząt.

Dokładny podział:

 • pure new wool – oznaczenie produktu, który zawiera 100% żywej wełny;
 • wool rich blend – przeznaczone dla produktów zawierających od 50% do 99,9% żywej wełny;
 • wool blend performance – dotyczy produktów zawierających od 30% do 49,9% żywej wełny.

Jak kupić dobrej jakości sweter?

Gdzie szukać „dobrych” swetrów?

Straciłam wiarę w sieciówki. Bardzo polecam szukać swetrów w… second handach. Za niewielkie pieniądze można znaleźć swetry o świetnym składzie. Bardzo często jest tak, że 100% wełniane swetry z racji swoich właściwości się mechacą przez co są omijane przez przedzierających się pomiędzy wieszakami łowców w second handach. Udało mi się jednak znaleźć świetnej jakości kaszmirowe sweterki w jednej z sieciówek ale to niestety wyjątek. Ciekawi Cię temat second handów? Koniecznie zerknij tutaj:

5 powodów dla których, warto kupować w send handach

Jak kupić dobrej jakości sweter?

CIEKAWOSTKA: sweter ze zdjęcia upolowałam w second hand za… 10zł. (=

A Ty polecisz jakieś miejsce gdzie można znaleźć dobrej jakości swetry? Czym kierujesz się podczas zakupu swetra?

 

Literatura:

 • Jadwiga Rudecka, „Charakteryzowanie surowców włókienniczych” Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 • “Textiles & Dress Designing – I”, Tamilnadu Textbook Corporation
 • http://www.campaignforwool.org, 1.10.2017
 • https://www.woolmark.com/, 11.12.2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *