Każdy z nas kojarzy z dzieciństwa super ciepły i super swędzący sweter od babci. Co za rozpacz wiązała się z założeniem tego wyszukanego prezentu. W czym ta naprawdę tkwi tajemnica drażniącej nasze ciało wełny? Dlaczego wełna swędzi? Czy może to po prostu alergia na tego rodzaju włókna? Odpowiem w dzisiejszym poście.


Wełna – skąd się bierze, rodzaje

Wełna jest włóknem pochodzącym od różnych ras owiec, kóz, wielbłądów czy królików. Powstaje na skutek strzyżenia tych zwierząt. Krótka charakterystyka oraz rodzaje wełny:

  • wełna wielbłądzia – najlepsza izolacyjność ze wszystkich rodzajów wełny;
  • wełna merino – z owiec zwanych merynosami, wełna niezwykle miękka;
  • wełna z alpak – cieplejsza niż wełna owcza;
  • moher – wełna z włosów kozy angorskiej, puszysta, lekka;
  • angora – wełna z królików angorskich, lekka i wygodna w noszeniu;
  • kaszmir – wełna z kozy kaszmirskiej, niezwykle miękka.

Jeżeli chcesz przyjrzeć się tym zwierzątkom lub doczytać o zaletach i wadach wełny koniecznie przeczy taj ten wpis: wełna – co to za materiał.


Dlaczego wełna drapie – długość i grubość włosia

Długość włókna jest istotna jeśli chodzi o kształt i chropowatość na całej długości przędzy. Gdy włókna są za krótkie a zostaje z nich produkowana odzież może podczas noszenia drapać. Za krótkie włókna są szorstkie a co za tym idzie wywołują swędzenie na skórze lub uczucie szorstkości.

Grubość włókna to kolejny ważny czynnik wpływający na komfort noszenia odzieży z wełny. Jeżeli włókno jest zbyt grube, większe niż 25 μm, tkanina staje się swędząca. Włókno przestaje być elastyczne czyli przestaje się zginać. Wynikiem tego jest podrażnienie skóry, które prowadzi do swędzenia.

Podsumowując obie powyższe cechy czyli długość oraz grubość włókna mają znaczący wpływ na elastyczność włókna. Gdy włókno jest zbyt krótkie, łatwo staje się sztywne, co powoduje dyskomfort noszenia. To samo tyczy się grubości – zbyt grube włókno również podrażnia skórę.


Dlaczego wełna drapie – wrażliwa skóra czy alergia?

Osoby, które mają wrażliwą skórą są bardziej podatne na podrażnienia. W ich przypadku dyskomfort noszenia ubrań jest większy. Co prawda ludzie różnią się w odczuwaniu swędzenia w kontakcie z różnymi włóknami. U niektórych skóra w kontakcie z wełną może się jedynie zaczerwienić a u niektórych wywoływać swędzącą wysypkę a jeszcze u innych nie powodować żadnego efektu. Oprócz wrażliwości skóry istnieje kilka indywidualnych czynników, które również mogą wpływać na odczucie swędzenia:

  • grubość skóry – cieńsza skóra jest bardziej wrażliwa;
  • wiek – młodsi ludzie mają cieńszą skórę i mogą być bardziej wrażliwi na podrażnienia;
  • temperatura – swędzenie rośnie wraz z upałem;
  • wilgoć na skórze – im więcej tym łatwiej o podrażnienia.

Bardzo ciekawym czynnikiem, który może wpływać na podrażnienie skóry jest ilość posiadanych włosów. Duża ilość włosów powoduje utrzymanie tkaniny na odległość od skóry.


Która wełna swędzi najmniej i dlaczego?

Poniżej przedstawiono porównanie poszczególnych włókien w takim samym przybliżeniu mikroskopem. Od razu widać różnicę w grubości oraz budowie włókien. Wełna gruboziarnista jest znacznie większa i bardziej szorstka od pozostałych. Cieńsza wełna w porównaniu do grubszej ma o wiele mniej łusek, które są przyczyną swędzenia. Na poniższym zdjęciu na włóknach widać zachodzące na siebie łuski. Kiedy włókno dotyka skóry człowieka te łuski mogą „złapać” skórę, powodując podrażnienie. Tak jak wcześniej pisałam, ludzie o wrażliwszej skórze będą mieli silniejszą reakcję od innych. Im cieńsze włókno, tym bardziej miękkie. Kaszmir zwykle mierzy około 14 mikronów. Dla porównania średnia wełna mierzy około 26 mikronów, a wełna merino ma około 19 mikronów.

Dlaczego wełna drapie?
Źródło: https://goodmorninggloucester.wordpress.com/?s=wool

Czy pomogłam Ci rozwiązać tajemnice gryzących swetrów z dzieciństwa. Mam nadzieję, że tak. Teraz odpowiedz na pytanie ile razy podrapałaś/łeś się czytając ten artykuł? Zapewne nie tyle co ja podczas pisania tego postu. Ale spokojnie, to normalny odruch.


 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *