Dużymi krokami zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia. Tak się u nas przyjęło, że „w imieniu Świętego Mikołaja” obdarowujemy naszych bliskich prezentami oraz upominkami. Często zostawiamy kupowanie prezentów na ostatnią chwilę. Kiedy na naszej liście pojawi się kobieta o statusie „matka” pierwszą rzeczą, która nasuwa się jako „wspaniały prezent” jest…?

Matka też człowiek

Chciałabym spojrzeć na dawanie/otrzymywanie prezentów oczami matki/przyszłej matki. Często zdarza się tak, że chcemy kobiecie-matce kupić prezent ale nie znamy jej upodobań oraz potrzeb. Wiemy jedno – jest matką albo zaraz nią będzie. No to co kupić matce? Trzeba jej kupić coś związanego z dzieckiem. Bo przecież się przyda… Nic bardziej mylnego! Najważniejsza rzecz, którą trzeba zapamiętać to fakt, że ona jest przede wszystkim kobietą. Jej dzieciątko nie czyni z niej tylko matki lecz kobiety, która jest matką. Mam wrażenie, że o wiele bardziej ucieszy się z prezentu dla siebie niż dla dziecka. Bo przecież ona też się liczy.

Utożsamianie matki z dzieckiem

Kiedy kolejne osoby dowiadują się, że jesteś w ciąży wszystko zaczyna się kręcić wokół tego. To całkiem zrozumiałe. Tydzień po tygodniu dzieciątko rośnie w łonie matki i wtedy pojawia się pokusa, żeby matkę utożsamiać z dzieckiem – bo przecież prezenty związane z dzieckiem są takie super i słodkie.  A tak naprawdę one mogą jeszcze bardziej wpędzać matkę w poczucie lęku, że dziecko całkowicie zawładnie jej światem. Może się czuć tak naprawdę odepchnięta przez ukochanego czy bliskich. Może to w prosty sposób rzutować na jej poczuciu własnej wartości, a co więcej poczuć się zazdrosną o własne dziecko!

Pomysł na prezent dla matki

Co kupić matce 

Cudownym momentem dla mnie tuż po urodzeniu Bąbla była pierwsza wizyta teściów jakieś 5 dni po porodzie. Dziadkowie przyjechali zobaczyć wnusię z masą prezentów dla niej ale nie zapomnieli też o mnie – tato wręczył mi przepiękny, olbrzymi, kwiat słonecznika. Poczułam, że nie tylko wokół wnusi kręci się cały ich świat, a ja oprócz matki nadal w oczach innych pozostałam kobietą.

Pomysł na prezent dla matki

Od mężczyzny wiele tu zależy

Zadaniem faceta jest ciągłe  odnajdywanie kobiety w swojej żonie – właśnie żonie, a nie matce czy kimkolwiek innym. Dziewczyny – komunikujcie to swoim mężom, wskazujcie swoje potrzeby bo nie wiem jakbyście mocno chciały, facet, mimo najszczerszych chęci „nie domyśli się”.

Pomysł na prezent dla matki

Tymczasem u nas Święty już był…

U nas 6 grudnia córa od rodziców dostała bardzo praktyczny prezent – dywan. Biedna po panelach bardzo się ślizgała a chcąc pełzać męczyła się niemiłosiernie. Jak widać Mikołaj dobrze rozeznał jej potrzeby, teraz już zaczyna podnosić pupę do góry, więc kto wie, może w wigilię kotki u teściów przemówią ludzkim głosem, a nasz mały bobach zacznie przemieszczać się z prędkością dotychczas niezarejestrowaną. Mikołaj musiał się zastanowić co kupić matce ale mój małżonek szepnął Mikołajowi, że bardzo lubię szyć zatem dostałam przybornik z licznymi przyborami do dziergania. Niestety przez kolokwia, projekty i egzaminy jeszcze nie miałam czasu go wykorzystać. A Sławek od Mikołaja dostał coś na odpoczęcie od roli głowy rodziny –  grę, którą tak bardzo chciał dostać. Jako przykładna żona pomogłam mu sprawdzić czy na pewno jest taka fajna, jak mówią.

Pomysł na prezent dla matki

Kobieta mama

Cały mój wywód ma na celu uświadomić Ci drogi czytelniku, że kobieta, która ma w łonie dzieciątko albo jest świeżo upieczoną matką poza byciem superbohaterką w osobie mamy pozostaje cały czas kobietą. Pamiętaj o tym a na pewno macierzyństwo będzie uzupełnieniem i pełnią realizacji kobiecości a nie kolejnym brzemieniem.

Bo przecież macierzyństwo jest to jedna z najpiękniejszych rzeczy, która może spotkać kobietę, ale w momencie, kiedy kobieta będzie tylko matką, bez bycia kobietą, żoną to macierzyństwo może zupełnie stracić smak.

Pomysł na prezent dla matki

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *