Piwo, wóda, polibuda – czyli jak studiować i nie przegrać życia? Jak studiować bezpłatnie i dostać za to kasę? Jak studiować, żeby nie zwariować? Jak studiować efektywnie? W Internecie mnóstwo jest tego rodzaju poradników. A ja napiszę swój!  Pewnie ciekawi Cię jaki. ”Jak studiować będąc w ciąży?” Podczas studiów inżynierskich zaszłam w pierwszą ciąże, broniłam tytułu inżyniera w jej 9 miesiącu. Podczas studiów magisterskich zaszłam w drugą ciąże. Będziemy bronić się w 7 miesiącu. Oto moje  spostrzeżenia.

Pierwszy trymestr

+Samopoczucie – przerażenie połączone z podekscytowaniem. Z jednej strony chcesz wykrzyczeć całemu światu, że spodziewasz się dziecka ale z drugiej strony ze względu na wczesny etap rozwoju ciąży wolisz tą niesamowita wiadomość zatrzymać tylko dla najbliższych.

+Sprawność fizyczna –  Twojego bobasa jeszcze nie widać zatem jesteś tak samo sprawna jak przed ciążą. Co prawda boisz  się i oszczędzasz, bo wtedy dzieciątko jest najbardziej zagrożone. Jeśli nie masz ochoty dzielić się ze światem tą radosną wiadomością, odpowiadasz wymijająco podczas zachęt znajomych do wypicia alkoholu. Dodatkowo niektóre ciążowe objawy mogą płatać figle podczas długich zajęć akademickich.

+Sprawność umysłowa –   jest całkiem nieźle. Masz poczucie, że potem może być gorzej i możesz nie dawać rady na zajęciach zatem Twoje notatki są staranne i dokładne.

+Co najłatwiejsze podczas studiowania – ze względu na brak wielkich zmian związanych z Twoim ciałem i umysłem wysiadywanie na zajęciach i wykładach nie sprawia Ci problemu.

+Co najtrudniejsze podczas studiowania – ukrywanie się ze swoim stanem. Będąc codziennie na uczelni ciężko ukryć nowe nawyki czy naleciałości.

 

Drugi trymestr

Zapraszam Cię na wpis, w którym opisuje 13 ciążowych zmian, które znowu mnie zaskoczyły.

++Samopoczucie – czujesz nagły przypływ energii. Masz poczucie, że możesz wszystko!

++Sprawność fizyczna –  już widać, że jest Was dwójka… albo trójka, czwórka itp. Wystający brzuszek oraz zmiana środka ciężkości daje się we znaki w codziennym życiu. Uczestniczenie w zajęciach i wykładach staje się męczące.

++Sprawność umysłowa – dobre samopoczucie napędza Cię do działania. Kreatywne myślenie pozwala bezproblemowo zmierzyć się z projektami czy sprawozdaniami z laboratorium. Czasami bywasz rozkojarzona. Błądzisz gdzieś w krainie wyprawek dla dziecka zastanawiając się, czy aby na pewno masz wystarczającą ilość bodziaków i czy wózek , który wybrałaś, jest najlepszy dla Twojego dzieciątka. Mimo wszystko działasz wielozadaniowo na najwyższym możliwym poziomie.

++Co najłatwiejsze podczas studiowania – robienie projektów, nauka do kolokwium, pisanie sprawozdań. Bierzesz komputer, siadasz i tworzysz, albo bierzesz zadania, kombinujesz, rozmyślasz, wstukujesz w kalkulator. Coś się dzieję, jest akcja, wymyślasz nowe rozwiązania.

++Co najtrudniejsze podczas studiowania – nauka do egzaminów czy zaliczeń teoretycznych. Jesteś wulkanem energii. Zbyt trudno jest Ci usiedzieć w miejscu, spokojnie czytając notatki. Musi się coś dziać, musisz być aktywna, liczyć na kalkulatorze, planować, wymyślać.

*bez krempacji korzystaj ze swoich przywilejów ciążowych, wizyta w dziekanacie? Zapraszam bez kolejki (= to dla Twojego zdrowia i Twojego dzieciątka!

 

Trzeci trymestr

+++Samopoczucie – marzysz aby było już o porodzie. Chcesz w końcu przywitać się ze swoim dzieciątkiem. Podekscytowania miesza się ze zmęczeniem, ponieważ właśnie teraz Twoje dzieciątko rośnie najszybciej a Ty przybywasz na wadze.

+++Sprawność fizyczna –  toczysz się, nie masz siły nawet na zakupy dziecięcych ubranek w centrum handlowym.  Jest Ci gorąco, bolą Cię plecy a na dodatek źle sypiasz. Poduszka do karmienia jest Twoją jedyną nadzieją na w miarę wygodny sen.  Myśl o kolejnym wykładzie lub zajęciach na których trzeba wysiedzieć w jednym miejscu przez 2h przyprawia Cię o ból głowy. A co dopiero jeśli chodzi o przerwy na wc.

+++Sprawność umysłowa – rozkojarzenie, zapominanie słów plącze się z brakiem skupienia na jednej rzeczy. Na tym etapie jest dokładnie odwrotnie niż podczas drugiego trymestru.

+++Co najłatwiejsze podczas studiowania – nauka do egzaminów, wykładów poprzedzana przerwami. Nie trzeba tu dużo myśleć tylko czytać do skutku. Dobrze wtedy mieć już gotowe notatki żeby tylko przyswajać. Poród jest już coraz bliżej zatem zajęcie myśli przyswajaniem dużej części materiału bardzo pomaga przetrwać.

+++Co najtrudniejsze podczas studiowania – zadania wymagające uwagi i skupienia. Szybko wpadasz w rozkojarzenie, logiczne myślenie staje się coraz trudniejsze. Najgorsze są egzaminy ustne, ponieważ orientujesz się, że Twój zasób słów skurczył się i czasami ciężko Ci się wysłowić i złożyć logicznie brzmiące zdanie.

*zrezygnowałam z większości wykładów oraz ćwiczeń, które mogłam przerobić w domu. Prowadzący szli mi na rękę nie wyciągając z tego powodu żadnych konsekwencji.

 

Myślisz, że studiowanie w ciąży jest niemożliwe? Jak widać można. Powodzenia!

 

? Jeśli zastanawiasz się po co matce studia wyższe koniecznie przeczytaj: współczesna czyli wykształcona matka polka.

? Jak już urodzisz polecam wpis:  jak studiować z dzieckiem?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *