Ja, Pan Mąż, piękny hotel, czyli weekend bez dziecka. Nagle budzę się z przeszywającym moje ciało bólem. Nie mogę się ruszać. Krzyczę ile sił w płucach „skuuuuuurcz”. Pan Mąż podrywa się i uwaga… masuje mi brzuch. Nie miałam siły ani czasu myśleć, czemu masuje mój brzuch?!? Wydusiłam jedynie „łydki”. Kilka minut później mąż rozmasował łydki, ból ustał. Dzisiaj 13 zmian w 2 trymestrze ciąży, które znowu mnie zaskoczyły. 

1. ŚWIADOMOŚĆ

Zaczęłam w pełni zdawać sobie sprawę, że naprawdę jestem w ciąży. Zaczęłam doceniać cud, który się zadział. Trudno było mi z Gwiazdą, która porusza się z prędkością światła zatrzymać się nad drugim dzieckiem.

2. ENERGIA

Drugi trymestr, uciążliwe dolegliwości mijają. Mogę przenosić góry.

2 trymestr ciąży

3. WIDOCZNA MAMA 

Brzuszek z bobasem jest na tyle duży, że już go widać, ale na tyle mały, że jeszcze nie utrudnia codziennych czynności. Jest to jedyny okres, kiedy z dumą wypinam mój wystający brzuszek.

4. UBRANIA CIĄŻOWE 

Skoro widać, że jest Was dwójka to zapewne zaczęło się od ubrań. Z jednej strony dopadł mnie smutek związany z tym, że robię się coraz większa, ale z drugiej pojawiła się radość, że mój mały cud rośnie. A co za tym idzie, potrzebuje kilku nowych ubrań… ^_^

2 trymestr ciąży

5. RUCHY DZIECKA 

Najpiękniejszy moment podczas całej ciąży… dopóki dziecię nie bije Cię po żebrach i nie traktuje Twojego pęcherza, jako podusi do przytulania. Ruchy bobasa pozwalają poczuć pierwszą więź z dzieckiem zarówno dla mamie jak i dla tacie.

6. DOTYKANIE BRZUCHA 

Hej bobasie skoro Cię widać to wszyscy dookoła dają sobie przyzwolenie na dotykanie Ciebie znaczy Twojego bobasa. W sumie mi to nie przeszkadza, ale miło jeśli zapytasz zanim wpakujesz się z rękami w moją strefę komfortu.

2 trymestr ciąży

7. TYGRYSIE ŚLADY 

Dziecię rośnie, brzuszek też, zatem skóra się rozciąga. Moja już tak ma, że robi ze mnie tygrysice z pięknymi prążkami, które są fizyczną pamiątką po kolejnym cudzie, jaki otrzymałam.

8. SEN

Zasypianie stało się coraz trudniejsze. Z jednej strony czuję już ruchy, które wieczorem są nasilone. Z drugiej strony ułożenie się do spania w pozycji komfortowej staje się bardzo trudne. Poduszka rogal znowu wróciła do łask.

2 trymestr ciąży

9. ŚRODEK CIĘŻKOŚCI 

To się stało tak nagle! Całkowicie o tym zapomniałam. Z dnia na dzień zmienił mi się środek ciężkości, a co za tym idzie nie daje rady utrzymać równowagi w pozycji prostej. Przebieram tą śmieszną pozę odchyloną do tyłu z wypiętym do przodu brzuchem. Kiedyś myślałam, że kobiety przy nadziei robią tak, żeby wszyscy dookoła wiedzieli, że spodziewają się dziecka… A jednak chodzi tylko o stabilną pozycję.

10. PIERWSZEŃSTWO 

Ze względu na coraz większy brzuch oraz zmianę środka ciężkości czasami ciężko ustać w kolejce w sklepie, w autobusie podczas zakrętów czy hamowania. Przy pierwszej ciąży strasznie zawstydzało mnie to, że ktoś mi ustępował miejsca, bo przecież ciąża to nie choroba. Teraz bardzo to doceniam. Fakt, chodzi o moje zdrowie, ale przede wszystkim o tego bezbronnego bobasa, którego w sobie noszę.

2 trymestr ciąży

11. SKURCZE W ŁYDKACH 

To chyba najgorszy możliwy objaw 2 trymestru w moim przypadku. Nocne skurcze łydek. Bolesne, nieprzyjemne i zupełnie niepotrzebne. Na szczęście mamy już opanowaną taktykę. Budzę się z bólem, drę się w niebogłosy, Pan Mąż podnosi się jak postrzelony i rozmasowuje obolałą łydkę. Póki jest obok skurcze mi niestraszne!

12. BÓL PLECÓW 

Wszystkie zmiany fizjologicznie wpływają niekorzystnie na mój kręgosłup. Dodatkowo Gwiazda na moich rękach również podobnie działa. Odważyłam się pójść do fizjoterapeuty. Pomógł a raczej pomaga cały czas. Polecam!

2 trymestr ciąży

13. CIĄŻOWY DRINK 

Drugi trymestr kończy się słynnym badaniem na obciążenie krwi glukozą. Jest to słodkie zwieńczenie tego cudownego czasu, jakim jest drugi trymestr. Przy pierwszej ciąży było to najgorsze badanie, jakie mogło mnie spotkać w tym szczęśliwym okresie oczekiwania. A teraz ? Było 3 godzinami ciszy, czytania książki i odpoczynku z rana!

2 trymestr ciąży

A teraz ciekawostka dla tych, którzy nie mają dzieci. Ci co mają niech sprawdzają czy mówię prawdę.

Pierwsza ciąża – każdemu małżeństwu słowo skurcz kojarzy się wtedy z łydkami. Jest to bardzo często objaw niedoboru magnezu czy potasu.

Druga ciąża – hej, jesteście już po pierwszym porodzie? Zapewne słowo skurcz kojarzy Ci się z nieszczęsnym rozwarciem i oczekiwaniem aż poród się skończy i dziecię będzie już na świecie.

Tak właśnie kończę ten piękny czas drugiego trymestru ciąży. Teraz ostatnia prosta do szczęśliwego rozwiązania. Jesteś matką? Jakie zmiany wystąpiły u Ciebie w drugim trymestrze ciąży? A może słyszałaś/łeś z opowiadań znajomych o ciekawych przypadłościach? Chętnie posłucham!

2 trymestr ciąży

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *